Vodarium - logo barevné
Získat nabídku
Vodarium - logo barevné
Získat nabídku

Proč jsou nádrže z hobby marketů tak laciné?

Publikováno: 1. 10. 2020
v kategorii

V posledních letech byly hobbymarkety "obložené" různými věcmi, co zrovna byly v módě. V minulosti jsme mohli vidět do řady vyrovnané přívěsné vozíky za auto nebo dřevěné zahradní domky. V poslední době jsou to především plastové nádrže na dešťovou vodu.

Hyper výhodné nabídky nádrží se netýkají jenom hobby marketů, ale i internetových obchodů. Poptávku po nádržích na dešťovou vodu tlačí nahoru dva hlavní faktory. Jsou to opakující se suchá období a od roku 2017 dotační podpora z programu Dešťovka, ze kterého lze získat dotaci od 55 000 Kč do 105 000 Kč.

Nutno říci, že nabídka zvýhodněných plastových nádrží na dešťovou vodu z hobby marketu nemusí hned znamenat, že jde o méně kvalitní zboží. Jen je třeba dobře si rozmyslet, zda je taková nabídka vhodná zrovna pro vás.

Komu je nabídka hobby marketů určena?

Nákup samostatných nádrží využije ten typ klientů, kteří si chtějí realizaci nádrže na dešťovou vodu provést od začátku do konce sami. Musíte si být jisti, že víte, co děláte. U samoinstalace nádrže na dešťovku je vhodné, pokud máte alespoň základní povědomí o technologických postupech ve stavebnictví. Také musíte disponovat dostatkem času, který je potřeba věnovat výběru technologií a jejich samoinstalaci. Při umístění a napojení retenční nádrže se vám bude hodit zručnost. Nezbytnou ingrediencí je také trpělivost, kterou je třeba se obrnit až si budete vyřizovat dotaci.

Na tomto místě musíme upozornit, že pokud si koupíte nádrž z hobby marketu nebo na internetu, tak již není cesta zpět. S výhodně nakoupenou nádrží z internetu již budete jen velmi těžko hledat dodavatele, který bude ochoten její instalaci a zbytek prací provést na klíč. Je to z toho důvodu, že každý dodavatel má svoje prověřené a certifikované nádrže a další komponenty, na jejichž prodeji vydělává, za jejichž kvalitu ručí, drží za ně záruku a je schopen na ně automaticky a bez problémů vyřídit dotaci.

Hromada plastových nádržích na dešťovku před hobby marketem
Plastové nádrže na dešťovou vodu před hobbymarketem

Jako zákazník můžete uvažovat pouze o instalaci celého systému na klíč, nebo o samoinstalaci. Kompromis v tomto směru neexistuje, nebo jeho dosažení bude opravdu velmi komplikovaně. Buďto hledáte pohodlí a jistoty instalace nádrže "na klíč" a jste ochotni si za toto pohodlí připlatit, nebo chcete instalovat nádrž na dešťovku s co nejmenšími náklady a bez jakýchkoliv garancí. Pak si to musíte odpracovat s tím, že úsporu nákladů lze dosáhnout pouze výměnou za to, že budete do instalace nádrže investovat váš vlastní čas a potřebný um.

Pro koho se hodí nádrže na dešťovku z hobby marketů?

Typově jsou nádrže z hobby marketů vhodné pro malé a jednodušší projekty u stávajících budov. Například pokud u vašeho staršího rodinného domu řešíte retenční nádrž na dešťovou vodu pro manuální či automatické zalévání zahrady.

Pro koho se nádrže z hobby marketů nehodí?

Větší objemy vody (obvykle nad 6 m3) už pomocí těchto nádrží řešit nelze, leda byste chtěli velmi komplikovaně propojovat více nádrží mezi sebou. Pokud řešíte nádrž na dešťovku u novostavby a chcete žádat o dotaci (je třeba řešit splachování WC), pak pro vás tato nabídka vhodná není.

Pozor na spojování více nádrží na dešťovou vodu!

Propojování vícero nádrží je past a bez rizik lze provést pouze za podmínky, že nádrže umístíte na betonový podklad, aby se nádrže po propojení už ani nehly. A to je samozřejmě velká komplikace, která projekt značně prodlouží a znamená náklady navíc. Pokud to jen trochu lze, vyberte si větší nádrž namísto spojování více nádrží do jednoho celku.

Produkty, které by vás také mohly zajímat

Laciná nádrž = bez příslušenství, bez instalace a bez záruk

Laciné nádrže na dešťovku se prodávají bez příslušenství. Je tomu tak proto, že cílem je co nejnižší cena, která se bude dobře vyjímat v reklamě či na slevovém letáku hobby marketu. Snaha o dosažení nízké ceny znamená, že koupě nádrže z hobby marketu neobsahuje jakékoliv montážní a instalační práce a obvykle ani dopravu k vám na místo určení. Ceny jednotlivých řešení je proto třeba porovnávat vždy včetně veškerého příslušenství a nákladů na instalační práce.

Prodejce laciných nádrží poté, co nádrž zaplatíte už obvykle nezajímá, co se s nádrží bude dít dál. Záruční podmínky se vztahují pouze na samotný plastový výrobek. Pokud se nádrž na dešťovou vodu v zemi zbortí, prodejce se z problému vždy "vykroutí" poukázáním na chyby v technologickém postupu při usazení nádrže, nebo že postup usazení neodpovídal specifickým místním podmínkám. Počítejte tedy s tím, že u laciných nádrží budete držet záruku tzv. sami sobě.

Kalkulačka velikosti nádrže a výše dotace

Máte zájem o nádrž na dešťovou vodu? Udělejte si představu o tom, jak velkou nádrž potřebujete a o výši dotace, kterou můžete získat.
Spustit kalkulačku

Největší chybou je absence zaměření a prováděcího projektu

Úspěšná akce vždy stojí na dobrém plánu. U montáží nádrží na dešťovou vodu na klíč je zárukou úspěchu přesné zaměření situace v místě instalace. Na základě zaměření pomocí nivelačního přístroje můžeme vyhotovit podrobný prováděcí projekt. V projektové dokumentaci stanovujeme typ a potřebný objem nádrže tak, aby instalace nádrže na dešťovku splnila vaše očekávání a byla v souladu s dotačním programem. Na základě projektové dokumentace budou provedeny výkopové práce (rozměry, hloubka, přívod, odvod), usazení a obsypání nádrže a její připojení na zbytek rozvodů a případně na kanalizaci.

V projektové dokumentaci přesně stanovujeme druhy a objemy nezbytných obsypových materiálů a známe množství zeminy, kterou bude nutné deponovat. Projektová dokumentace je také nezbytným podkladem pro případná povolovací řízení a pro žádost o dotaci z programu Deštovka.

Na konec to nejdůležitější: dodavatel retenční nádrže na klíč drží za celou instalaci včetně prací a všech použitých komponentů záruky. V žádném případě se vám u instalace nádrže na klíč nestane, že by se nad problémy kdosi vymlouval na technologickou nekázeň při jejím usazení. Pokud se dodavateli z jakéhokoliv důvodu nádrž zbortí, musí dodavatel neprodleně problém řešit.

Pozor na komplikace při vyřizování dotace

Při instalaci nádrže na klíč je vyřízení dotace Dešťovka nedílnou součástí služeb. Pro vás je vyřízení dotace otázkou jednoho podpisu na plnou moc. Pak je třeba doložit několik výpisů, což obvykle obnáší jednu návštěvu na poště (CzechPoint) a návštěvu či telefonát do banky pro potvrzení o vlastnictví bankovního účtu. Zbytek formulářů, technickou dokumentaci, povolení, faktury a další doklady si obstaráme a žádost o dotaci pošleme na státní fond. Protože podobných žádostí o dotaci vyřizujeme každý den několik, máme tento proces maximálně efektivní, pro zákazníka zcela bez starostí a za velmi dobrou cenu.

Pokud se rozhodnete instalovat nádrž sami, pak si všechny výše uvedené formuláře, potvrzení a podklady pro žádost budete dávat dohromady sami. K dispozici jsou návody a instrukce, jak si Dešťovku vyřídit. Případně si na to můžete najmout specializovanou firmu, která si ale za samotné zpracování projektové dokumentace či vyřízení dotace nechá zaplatit násobně více.

Na začátku vezměte do ruky kalkulačku

Nádrž na dešťovou vodu očesaná o veškeré příslušenství (filtry, potrubí, čerpadla, elektrointalace) se může zdát na první pohled jako výhodná koupě. Avšak vyhněte se situaci, kdy porovnáváte hrušky a jablka. K ceně samotné nádrže tedy musíte přičíst i cenu veškerého příslušenství, dopravy a služeb, které budete muset nakoupit zvlášť. Pokud porovnáte ceny nádrží včetně příslušenství, může se úvodní nadšení pro výhodnou nádrž z hobby marketu nebo z eshopů rychle vytratit. U větších objemů nádrží zřejmě zjistíte, že jde o regulérní podfuk.

Do samoinstalace se nepouštějte, pokud si nejste jisti, že to zvládnete po technické stránce a v rozumném čase. Projektová dokumentace by měla vzniknout hned na začátku, abyste měli jasný plán. Prováděcí projekt je pro vás cenný nástroj, nikoliv zbytečnost, kterou budete potřebovat až na konci, a to pouze pro vyřízení dotace.

Pokud si nehledáte nového koníčka, ale chcete v zemi u vašeho domu nádrž na zachytávání dešťové vodu bez starostí a rychle tak, abyste svůj čas mohli věnovat důležitějším věcem, rádi vám navrhneme řešení instalace nádrže na klíč.

Nádrž na dešťovku u vašeho domu snadno a rychle?

Návrh řešení a rozpočet jsou ZDARMA. Ozveme se vám zpět během 2 dní.
Jaký typ a velikost nádrže je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude dešťový systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat dotaci z programu Dešťovka?
Kdo vám nádrž na dešťovku namontuje a kdy?
Kontaktní formulář

Co by vás také mohlo zajímat

Autorem článku je: Vladimír Matajs
Vladmír Matajs se od roku 2007 zabývá tématem obnovitelných zdrojů, úspor energií a zdrojů vytápění. Vše zmíněné se týká soběstačnosti rodinných domů, kam spadá i zadržování a recyklace dešťové a odpadní vody.
Pokud se vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram