Plánujete dešťovku nebo již máte retenční nádrž plnou vody? A co s tou vodou teď, když pít se nedá? Ideálně přestat pobíhat po zahradě s hadicí a konečně nastavit zavlažování trávníku, ovoce, zeleniny i květinových záhonů na úrovni. Aby rostliny dostávaly ideální množství vláhy v ideálním čase a vy si jen užívali plodů své práce. Věřte mi, ten rozdíl je obrovský a poznáte jej velmi záhy.
Každá zahrada je jiná, každý systém pro automatické zavlažování je velice individuální záležitost. Když nepotřebujete komplikovaný systém, máte malou zahradu, a ještě budování automatické závlahy šikovně spojíte s instalací nádrže na zachytávání dešťové vody, tak se není čeho bát.
Motivací může být to, že nebudete mít rozházené všelijaké zalévací propriety po zahradě, na dovolenou pojedete bez starostí a nebudete muset nikoho prosit, aby k vám chodil zalévat. Rostliny nebudou zalévány v tom největším horku ledovou vodou. Navíc krom vašeho času (nezdá se, ale všimnete si) ještě ušetříte vodu. Při správném provedení závlahového systému si ušetříte i otročinu s plevelem, a to nejen ve skleníku.
Pokud tedy právě stavíte dům a plánujete instalaci nádrže na zachytávání dešťové vody, nebo pokud počítáte se zemními pracemi v rámci realizace nádrže na dešťovku na hotovém, rovnou rozplánujte zahradu alespoň na celky a zakopejte základní rozvody vody.
Co by vás také mohlo zajímat
Plánování automatické závlahy
Nejdříve si naplánujte zahradu včetně všech možných variant do budoucna. Z toho Vám vyplynou potenciální stavby a místa, kterým bude se s rozvodem vody lepší vyhnout. Pak si podle toho rozvrhněte trasu potrubí, místo, kde budou umístěny ventily, počítač, dešťové čidlo.
Vycházejte z toho, že hlavní rozvody budou z málo ohebné trubky, místo oblouků spíš uděláte pravý úhel pomocí kolen. Okruhové rozvody se již nechají velmi snadno přizpůsobit lokálním podmínkám.
Odkrokujte si, nebo ještě lépe změřte si, délky tras. Potrubí se většinou prodává v délkách po 50 metrech. V případě větší zahrady se nemusíte bát napojování. Při správném provedení jsou spoje věčné.
A mám pro vás jeden tip – Gardena, jako jeden z předních výrobců zahradního příslušenství, dává k dispozici bezplatný online plánovač zahrady. Je to velmi jednoduchý a intuitivní plánovač, který je však velice detailní a umí opravdu pomoci při návrhu systému pro zavlažování a výběru všech potřebných komponent. Můžete si vymyslet více variant, ukládat je, sdílet, tisknout. Především se vyhnete dohadům, co je moc a co málo. V plánovači vidíte vše na jednom místě.
Plánovač zahrad od Gardeny obsahuje databázi rostlin, zahradních i užitných prvků. Přesně ví, kolik co zabírá místa a vy vybíráte podle obrázků. Poté jen necháte plánovač navrhnout trasy potrubí, vyberete vhodné zavlažovače a vytisknete si nákupní seznam. Na všechno existuje nějaké řešení, takže je jen na vašem vkusu, zda chcete mít všechno zakopané a neviditelné, nebo naopak na povrchu. Zda chcete zavlažování zapínat ručně vy nebo přes satelit na základě podrobné analýzy klimatických podmínek v místě zavlažování. Takže si pro jistotu dobře rozmyslete umístění řídící jednotky, dešťového senzoru a dalších věcí, na kterých bude zalévání záviset.
Budování hlavních rozvodů
A hurá do díla. Pokud máte možnost využít bagřík, tak to bude snadné. Bude se po vás chtít pouze vytyčení trasy. Ekologicky odbouratelná barva ve spreji je pro tyto účely geniální vynález. Výkop by měl být alespoň 50 cm, ideálně však 70 až 80 cm hluboký. Od cca 80 cm začíná nezámrzná hloubka. Zamezíte tím riziku, že toto vedení v budoucnosti přeseknete při zahradních pracích a minimalizujete riziko promrznutí zbytkové vody. Záleží samozřejmě také na hloubce vývodu z retenční nádrže a hloubce vstupu do podzemní šachty s ventily. Zkontrolujte si správné vyspádování výkopu a odstraňte z něj potenciálně nebezpečné kameny. Spádování je vhodné směrem k výpustnímu ventilu, který bude v ideálním případě u nádrže. Pro výpustní ventil je vždy určující nejnižší místo v rozvodech pro zavlažování.
Do výkopu položte základní rozvody ideálně z trubky o průměru 32mm, přeci jen je potřeba čerpadlu usnadnit práci a umožnit mu využít dostatečně zásobit rozvody vodou. Pokud máte možnost a chcete to mít perfektní, tak trubku zasypejte pískem nebo jiným materiálem s malým zrnem tak, aby byla trubka dostatečně ochráněna. Trubka o průměru 32 mm nepatří mezi snadno ohebné. Určitý rádius snese, ale při velkém napětí v ohnutí vám po několika letech může prasknout. I proto můžete potřebovat příslušenství v podobě kolen a spojek.
Pozor na jednu důležitou věc - pokud jste tyto spojky nikdy nepoužívali, nechte si poradit správný postup montáže a přesně jej dodržte. Jen tak budou těsnit. Pozdější opravy budou znamenat kopání, a to nechcete. A hlavně to dlouho nemusí být poznat. Srazte hrany trubky, použijete trochu sílu, trochu zručnosti a vazelínu.
Kalkulačka velikosti nádrže a výše dotace
Budování jednotlivých okruhů
Okruhy pro zavlažování jsou skvělá věc – jinak a jindy budete zalévat skleník (bez ohledu na počasí po dobu vegetační sezony, která je tam delší), jinak zaléváme trávníky a jinak záhony. Ty nebudete zalévat za deště, různá vegetace potřebuje odlišné množství vody. Pokud budujete zavlažování pouze pro trávník, tak okruhy nepotřebujete. Rozvody v okruhu provedete pomocí Gardena Micro-Drip Rozdělovací trubky 25mm, případně k tryskám, kapkovačům pomocí trubek o průměru 3/16”.
Trubky o malém průměru jsou snadno ohebné (a přeci stále odolné) a přesně z toho důvodu se jednotlivé rozvody vyplatí dělat výše zmíněným potrubím. Práce se spojkami je mnohem jednodušší a rychlejší - bývají již jen převlečné s následnou fixací. Trubky můžete zafixovat pomocí profi “zámků”, stejně tak můžete použít vázací drát. Udělejte to, v létě může voda v trubce dosáhnout teplot k 50 °C a tepelná roztažnost udělá svoje. U těchto rozvodů však můžete mít překvapivě v budoucnu problém je rozebrat. Na toto pozor především v případě, že budete chtít nadzemní část zavlažovacího systému na zimu rozebrat a sklidit do sklepa nebo garáže. Důvody jsou k tomu jsou hned dva - poškození zmrznutím vody v trubkách a potřebou zrýpat záhony nebo vyměnit zeminu ve skleníku.
K fixaci nadzemních rozvodů lze využít širokou škálu fixačních kolíků nebo opět můžete použít vázací drát. A opět platí, že až se voda v trubkách začne ohřívat, tak ožijí. Proto fixaci do země nepodceňujte.
Závlaha zahrady, kapkové zavlažování
Existuje mnoho způsobů, jak vodu aplikovat k rostlinám - nejjednodušší jsou konev a zahradní hadice, pro zahradní hadice existuje velká spousta nástavců. Pro automatickou závlahu využijte raději vhodné sprinklery nebo pro trávníky zadešťovače. Pro zavlažování například okrasných rostlin a záhonů lze využít mlhovačů. Ve skleníku se mlhovačům raději vyhněte, zadělali byste si na plísně. Na produkčních záhonech vybudujte kapkovou závlahu. Také existují nadzemní a podzemní děrované trubky pro skryté zalévání. Záleží na osobních preferencích a na tom, co a kde budete zalévat.
Sprinklery a zadešťovače jsou ideální pro trávníky a velké plochy. Existují i verze schované pod zemí, které vyjíždějí jen při zalévání a jinak neruší vzhled zahrady. Kapková závlaha je výhodná především v produkčních částech zahrady, tj. pro zeleninové záhony a skleník. Dosahuje největší úspory vody a zároveň nejlepšího způsobu dodávání vody v k rostlinám. Ne nadarmo je to hlavní pomocník při pěstováních v suchých oblastech naší planety.
Pro kapkovou závlahu rozvedete nad povrchem záhonu trubky ideálně do uzavřených okruhů. Nainstalujete kapače o zvoleném průtoku (2 litry, 4 litry nebo 8 litrů za hodinu). Kapače jsou důležité kvůli zajištění konstantního tlaku pro všechny otvory v okruhu a také se, na rozdíl od děrované trubky, neucpává a nezarůstá. Do některých typů kapačů je možné snadno připojit krátkou hadičku a vodu dopravit přímo k zalévané rostlině - toto řešení velmi pomáhá ve skleníku eliminovat plevel (okolí zůstává suché). Tato koncová trubička se snadno stříhá nůžkami a fixuje do plastové vidličky těsně k rostlině. Ani kapka na zmar...
Voda se v zemi šíří kruhově, takže se nemusíte bát, že zalévanou rostlinu netrefíte. Kapače garantují přibližný maximální průtok bez ohledu na výkon čerpadla, ale raději proveďte praktický test. V mém případě to např. při použití verze 4 litry/hod vyšlo na přibližně 5 až 10min zalévání, tj. 0,3 až 0,5 litru ke každé rostlině. To je při zavlažování 2x denně ideální i pro rajčata.
Zalitá plocha se pohybuje kolem průměru 30 až 50 cm v okolí kapače. Průtok kapači se odvíjí od počtu kapačů, délce přívodu apod. Pozor, na určitou délku potrubí nelze nasadit nekonečně mnoho kapačů, většinou bývá strop kolem 80 ks na okruh. Pozorujte zalévaná místa, jiné množství vody (tedy jinou délku zapnutí čerpadla) budete potřebovat na jaře, v parném létě a ke konci podzimu. Budou to minutové rozdíly, např. začnete na 5 minutách (jaro – zima - malé rostliny), v letě to bude 10 a na podzim to může být třeba 6 minut.
Tipy na závěr
Před hlavice, které pouští vodu do rozvodu, určitě nasaďte filtraci. Stačí běžná filtrace mechanických částic, kterou lze snadno čistit . Pozor, na zimu je vhodné filtr zbavit vody, ideálně jej demontovat. Pokud filtr nepoužijete, během pár dnů začnete řešit, proč Vám hlavice stále propouštějí vodu a čerpadlo je neustále v provozu. Opravdu stačí zrnko písku a máte problém, který znamená rozborku sborku a pořádné čištění pod tekoucí vodou.
Hlavice můžete ovládat použitím vypínače, připojením na domovní inteligenci, použijte “závlahový” počítač či obyčejný časovač. Je celkem jednoduché přepočítat potřebné množství vody na dobu zavlažování, většinou se jedná o jednotky minut.
Skleník se zalévá každý den bez ohledu na počasí, venkovní záhony můžete deaktivovat použitím dešťového senzoru nebo půdního senzoru vlhkosti. Stejně, jako u hlavic si hlídejte stav bez napětí, tzn. zda je zařízení NO (normálně otevřené) nebo NC (normálně tj. bez proudu zavřené).
V případě, že nechcete, aby nějaký kapač dále zaléval, je ideální jej demontovat a místo přelepit voděodolnou páskou. Kapač můžete ucpat vhodným kolíkem. Tlak vody se o tolik nezvýší.
Před příchodem mrazů můžete s úspěchem nasadit vzduchový kompresor k vyfouknutí zbylé vody v potrubí. Když kapač nekape, je ucpaný, stačí jej rozebrat a profouknout.
Když voda v okruhu teče i přes zavřený ventil, znamená to znečistěný ventil. Musíte jej rozebrat a opravdu pečlivě vyčistit především membránu pod tekoucí teplou vodou. V případě nouze použijte na vyčištění membrány kartáček na zuby.