Vodarium - logo barevné
Získat nabídku
Vodarium - logo barevné
Získat nabídku

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu potřebujete?

Publikováno: 28. 7. 2021
v kategorii

Pokud se rozhodnete k vašemu domu instalovat podzemní nádrž na dešťovou vodu, pak první věc, která vám hned na začátku přijde na mysl, bude: "Jakou velikost nádrže budu pro své účely potřebovat?" Bude vás pochopitelně zajímat mnoho dalších parametrů a vlastností dostupných nádrží, avšak velikost nádrže je alfa a omega celého projektu.

Tento text je věnován výhradně podzemním nádržím na dešťovou vodu. Pokud máte velmi malou spotřebu vody, pokud jen ručně zavlažujete maličkou zahradu či několik záhonů, může vám stačit zahradní sud nebo plastový jednokubíkový IBC kontejner na dřevěné euro paletě.

Pokud však potřebujete více vody, plánujete využívat dešťovou vodu na splachování WC nebo zvažujete automatickou závlahu zahrady, není pro vás nadzemní nádrž ideální volba. Voda se v nadzemních nádržích totiž rychle kazí, což je způsobeno vyšší teplotou vody a díky přístupu slunečního záření do některých typů nádrží. Větší nadzemní nádrže také zabírají cenné místo na vaší zahradě.

Jak si ukážeme dále, volba optimální velikosti nádrže na dešťovou vodu závisí na způsobu využití vody, předpokládané denní spotřebě vody a na době, po kterou musí zásoba vody v nádrži vydržet během suchých období.

Nádrž nesmí být ani moc malá, protože pak zásoba vody nebude dostatečná. Ale nádrž by neměla být ani příliš velká, protože pak bude zbytečně drahá. Nemá smysl si pořizovat zásobník, který pomocí svodů z vaší střechy nebudete schopni nikdy zcela naplnit.

Co by vás také mohlo zajímat

Jak vybrat správný objem nádrže?

Zakopávat do země k rodinnému domu má smysl nádrže od objemu 3 až 4 m³. Některé náklady jsou totiž stejné, pokud si pořizujete 2 m³ nebo 11 m³. Příliš malá podzemní nádrž na dešťovku proto vychází poměrně draho. Pokud chcete dotaci Dešťovka, pak minimální objem instalované nádrže je 2 .

Nádrže v této nejmenší kategorii instalujeme tam, kde je voda využívána výhradně na ruční či automatické zavlažování zahrady či skleníku. Snadno si můžete vypočítat, že na každých 100 m² zavlažované plochy byste měli mít nádrž o obejmu 1 m³. Tedy pro 200metrovou zahradu potřebujete alespoň 2kubíkovou nádrž atd. V tomto poměru plochy zahrady a objemu nádrže (100:1) máte dostatečné množství vody na překlenutí běžných suchých období.

Dešťovou vodu lze ale využívat i na další účely jako splachování WC, případně praní prádla či plnění venkovního bazénu. V tomto případě už vám u běžného rodinného domu 3 m³ stačit nebudou. Minimální objem nádrže bychom zde volili 6 m³ – 8 m³.

Počítejme s tím, že na každou osobu v domě (bez ohledu na věk) potřebujeme pro splachování objem 1 m³. Spotřeba vody na splachování je odhadována na 40 l na osobu denně. Opět potřebujeme mít nějaký objem nádrže do rezervy, abychom dokázali překlenout suchá období dlouhá až 20 dní.

Pokud v nádrži dojde dešťová voda, začne se automaticky využívat voda pitná a tomu se snažíme vyhnout. Pitná voda se doplňuje do podzemní nádrže z vodovodního řadu. V nádrži je neustále udržována určitá minimální úroveň hladiny. Jediné místo v domě, kde můžeme smíchat dešťovou a pitnou vodu je v naší podzemní nádrži, nikde jinde.

Velikosti plochých plastových nádrží na dešťovou vodu
Přehled velikostí plochých podzemních nádrží na dešťovku

Optimální velikost (objem) nádrže se určuje také podle toho, v jak vydatné srážkové oblasti se váš dům nachází a jak velkou máte střechu, případně zda jste schopni svádět vodu z celé vaší střechy. Minimálně jsou potřeba svody z 50% plochy střechy, pokud např. chcete čerpat dotaci. Nemá smysl pořizovat si nádrž větší, než kolik dešťové vody může během roku z vaší střechy průměrně zachytit.

Roční srážkový úhrn je v obci Volary na Šumavě cca 900 mm/rok, naopak v Žatci vychází přibližně na polovinu, cca 450 mm/rok. V Žatci vám vyjde z tohoto důvodu menší optimální velikost nádrže. Na druhou stranu můžete v Žatci logicky očekávat delší průměrnou délku suchých období než na Šumavě. To je zase důvod k pořízení větší nádrže, aby bylo vody dostatek pro případ delšího sucha. Srážky totiž hlavně v létě chodí ve vlnách, kdy buď dlouho neprší vůbec, anebo naopak prší zase moc.

Do nádrže můžete po sezóně "uložit" vodu z venkovního bazénu, případně bazén z nádrže znovu naplnit. Pak je vhodné zvažovat velikost nádrže na vodu i s ohledem na objem vody v bazénu. Vždy je dobré počítat s určitou rezervou. Pokud to jde, vyberte nádrž alespoň o 1 až 2 m³ větší, protože počasí v České republice může být do budoucna ošemetná věc. V celkovém rozpočtu nebudou dodatečné kubické metry hrát takovou roli.

Spočítejte si, jak velká nádrž by byla optimální pro vás, využijte naši kalkulačku optimální velikosti nádrže na dešťovou vodu, nebo se podívejte na podrobná pravidla dotačního programu Dešťovka. Jak jsou na tom různé oblasti České republiky co do ročního úhrnu srážek napoví historické mapy průměrného úhrnu srážek v ČR od ČHMÚ.

Kalkulačka velikosti nádrže a výše dotace

Máte zájem o nádrž na dešťovou vodu? Udělejte si představu o tom, jak velkou nádrž potřebujete a o výši dotace, kterou můžete získat.
Spustit kalkulačku

Rozměr nádrže na dešťovku

Rozměry nádrže jsou dány jejím tvarem. Typ, tvar a velikost nádrže rozhodují o tom, zda se potřebný výkop u domu bude provádět více do plochy nebo více do hloubky. V některých místech není možné instalovat nádrž příliš do hloubky kvůli vysoké hladině spodní vody, v tom případě je lepší vzít plochou nádrž. Některé zahrady u rodinných domů jsou prostorově omezené, a pak je výhodnější válcovitá nádrž, která zabere méně plochy.

Druhy nádrží na dešťovou vodu jsou velmi rozmanitý obor. Rozlišujeme různé materiály a různá tvarová provedení, např.: jímka, válec, krychle. Každý typ a tvar nádrže je vhodný pro jiný způsob instalace a prostorové umístění, všechny typy a tvary však nakonec umí to samé. Typ či tvar nádrže na dešťovou vodu nemá na její funkci vliv.

Velikosti válcových plastových nádrží na dešťovou vodu
Přehled velikostí válcových podzemních nádrží na dešťovku

Válcovité nádrže umožňují pohodlnější údržbu, například při čištění nádrže je možné provádět pohodlně ve stoje. Instalaci je ale možné provést i takovým způsobem, že nádrž pak není potřeba čistit vůbec. V takovém případě doporučujeme k nádrži využít tzv. biofiltr, který žádné nečistoty do nádrže nepustí. Biofiltr navíc udržuje uskladněnou dešťovou vodu v dobré kondici pravidelnou filtrovanou cirkulací a úpravou Ph.

Pokud přes místo, kde máte nádrž zakopanou, budete chtít přejíždět osobním autem, pak je vhodnější volit nádrže válcového tvaru. Každou nádrž můžeme vybudovat, aby se přes ni dalo jezdit autem. Trik je v tom, že se nad zakopanou nádrží vybuduje železobetonová deska pouze s otvorem na revizní poklop. Ploché nádrže potřebují výkop do větší plochy a betonová deska nad takovou nádrží je pak složitější, materiálově náročnější a dražší.

Návrh celého řešení a volba nejvhodnějšího typu nádrže je naše práce. Součástí dodávky je vždy přesné zaměření vašeho pozemku a dostupných svodů. Na základě přesného zaměření pak vzniká prováděcí projekt. Pokud zvažujete dodávku nádrže na dešťovou vodu na klíč, pak vás od ní dělí přesně jeden krok.

Volbu nejlepšího řešení pro váš dům buďto můžete rovnou nechat na nás, nebo se podívejte na detailnější popis, co vše zvažujeme při výběru nádrže.

Nádrž na dešťovku PROFI 6 pojme 6 150 litrů vody
Nádrž na dešťovku PROFI 6 pojme 6 150 litrů vody

Cena nádrže na dešťovou vodu

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro každého našeho zákazníka je cena. Není však důležitá cena jen samotné nádrže, protože k nádrži patří vždy nějaké příslušenství, čerpadla, filtry, elektroinstalace, hadice a potrubí. Pak samozřejmě také projekční a instalační práce, cena za dopravu, vyřízení dotace NZÚ 2030 (bývalá Dešťovka) a nakonec cena za zemní a výkopové práce.

Snažíme se našim klientům vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi instalací nádrže na dešťovku na klíč a nákupem nejlevnější nádrže v akci z letáku. Hledáme nejlepší poměr ceny a výkonu s důrazem na vysokou životnost řešení, minimální reklamace a rychlý a kvalitní servis od A do Z. Vyřízení dotace je samozřejmost.

Pokud chcete ušetřit peníze a investovat svůj čas do instalace nádrže na dešťovou vodu svépomocí, umíme nabídnout prvotřídní plastové svařované nádrže české výroby. Nádrže dodáváme formou just-in-time, kdy k vám nádrž dorazí v den instalace. Nezabírá tedy žádné místo na vašem pozemku, ale ihned poté, co dorazí na místo, putuje rovnou do díry.

Závěrem

Investice do nádrže na dešťovou vodu je u 100% našich klientů zpětně hodnoceno jako správné rozhodnutí. Nejsmutnější je pohled na ten typ zákazníků, který se po první sezóně drbe na hlavě a lituje, že nezvolili řešení o několik kubíků větší.

Získejte neomezený zdroj kvalitní měkké vody, posuňte výnosy své vlastní bio zeleniny o další level, splňte si svůj sen o automatickém zavlažování zahrady, dejte vláhu ovocným i okrasným stromům, napojte vaše zvířata a dobytek. Snižte svou spotřebu pitné vody, vaše peněženka to ocení. Vezměte práci vodoměrům!

Nádrž na dešťovku u vašeho domu snadno a rychle?

Návrh řešení a rozpočet jsou ZDARMA. Ozveme se vám zpět během 2 dní.
Jaký typ a velikost nádrže je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude dešťový systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat dotaci z programu Dešťovka?
Kdo vám nádrž na dešťovku namontuje a kdy?
Kontaktní formulář
Autorem článku je: Pavel Vinař
Pavel Vinař je expert v oboru optických vláken, k tématu dešťové vody dostal díky rekonstrukci staršího rodinného domu, kterou si prováděl svépomocí. Načerpané vědomosti se rozhodl sdílet a proto založil projekt Vodarium.
Pokud se vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram